Jakie uprawnienia są wymagane do czarteru jachtu?

Czarter jachtu to marzenie wielu osób, które chcą spędzić czas na wodzie i eksplorować miejsca niedostępne od strony lądu. Zanim jednak wyruszysz w rejs, warto dowiedzieć się, jakie uprawnienia są wymagane przez armatorów na Mazurach i jak je zdobyć.

 

Wymagane uprawnienia różnią się zależnie od kraju, rodzaju akwenu, mocy silnika czy powierzchni żagli. Do pływania po Mazurach uprawniają odpowiednio Patent Żeglarza Jachtowego (dla jachtów żaglowych) Patent Sternika Motorowodnego (w przypadku jachtu z napędem silnikowym lub skutera).

Maxus 24

Czarter jachtu: Co to? Kiedy wymagane są uprawnienia?

Czarter jachtu to forma wynajmu jednostki pływającej na określony czas. Może to być zarówno jacht żaglowy, jak i motorowy, a czarter może obejmować różne rodzaje usług – od wynajmu samej łodzi, po wynajem łodzi wraz z załogą. Na Mazurach popularny jest wynajem samej łodzi oraz wynajem łodzi wraz ze skipperem (czyli osobą uprawnioną do obsługi jednostki). Jeśli wynajmujesz jacht ze skipperem nie musisz posiadać żadnych uprawnieniń. Odpowiedzialność za prowadzenie jednostki spoczywa na wynajętym kapitanie. Jeśli chcesz wynająć sam jacht, armator może wymagać od Ciebie przedstawienia następujących uprawnień:

  • – Patentu Żeglarza Jachtowego,
  • – Patentu Sternika Motorowodnego.

Patent Żeglarza Jachtowego

Patent Żeglarza Jachtowego uprawnia do prowadzenia wszelkich jachtów żaglowych, bez względu na ich wielkość i powierzchnię ożaglowania, na wodach śródlądowych. Na wodach morskich posiadacz patentu Żeglarza Jachtowego może prowadzić jachty żaglowe o długości kadłuba do 12 metrów w ciągu dnia, w strefie przybrzeżnej, czyli do 2 mil morskich od brzegu.

W naszym porcie Sztynort oferujemy kursy żeglarskie.

Na Mazurach posiadacz Patentu Żeglarza Jachtowego jest w stanie wyczarterować praktycznie dowolny jacht żaglowy. Może się jednak zdarzyć, że ze względu na rozmiar jachtu armator będzie wymagał, żeby na pokładzie jednostki były dwie osoby z uprawnieniami. Jest to stosunkowo rzadka praktyka, ale możesz się z nią spotkać poszukując jachtu do czarteru.

Northman 1200 zewnątrz od rufy

Patent Sternika Motorowodnego

Patent Sternika Motorowodnego to podstawowy dokument uprawniający do prowadzenia jednostek pływających wyposażonych w napęd mechaniczny, takich jak łodzie motorowe, skutery wodne czy jachty motorowe. To odpowiednik patentu Żeglarza Jachtowego w świecie motorowodnym.

Patent Sternika Motorowodnego uprawnia do prowadzenia każdej jednostki pływającej z napędem mechanicznym (bez ograniczenia mocy silnika) na wodach śródlądowych. Na wodach morskich posiadacz patentu Sternika Motorowodnego może prowadzić jachty motorowodne do 12 metrów długości kadłuba oraz 2 mil morskich (3704 m) – w porze dziennej – od najbliższego brzegu. Podobnie jak na śródlądziu nie obowiązują go ograniczenia dotyczące mocy silnika.

Osoby zainteresowane zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kursu na patent sternika motorowodnego.

Zalety czarteru ze skipperem

Czarter jachtu ze skipperem to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się rejsem po jeziorze, ale nie posiadają wymaganych uprawnień lub doświadczenia w prowadzeniu jednostek pływających. Wynajem profesjonalnego skippera niesie za sobą szereg zalet, dzięki którym rejs jest bardziej komfortowy i bezpieczny, a zarazem staje się niezapomnianą przygodą.